четверг, 10 марта 2016 г.

Екологічна стежка







Додаток до заняття з курсу «Уроки для сталого розвитку». Тема: Енергія. Роль енергії в житті людини

Екологічна картка 3 з географії

Екологічна картка 2 з географії

Екологічна картка 1 з географії

среда, 9 марта 2016 г.

Заняття гуртка. Тема ,,Квіти мого життя”


Засідання гуртка 
,,Зелена планета

Тема: ,,Квіти мого життя

Мета. Формувати знання про кімнатні рослини та їх різновиди; про квіти, які
            допомагають позбавитись від шкідливих речовин; продовжити роботу 
            по формуванню навичок у використанні квіткової термінології.
            Розвивати вміння та навички створювати квіткові композиції у
            кімнатах свого будинку, приміщенні школи.
            Виховувати бережливе ставлення до рослин та прищеплювати любов
            до справи квіткаря.
Обладнання та матеріали: журнали, художня література по кімнатним
           рослинам, квіткові композиції для демонстрації.
Тип заняття. Закріплення знань, умінь та навичок.
Форма проведення. Презентація учнівського проекту
Хід заняття
І.Організаційний момент
Керівник  гуртка:
- Діти, сьогодні ми проводимо чергове засідання гуртка ,,Зелена планета. На минулому занятті ми почали вивчати тему ,,Квіти мого життя. Ми створили динамічні групи і кожна група - екологи, дизайнери, квітникарі, розпочала роботу над проектом, який сьогодні презентує.     
II. Мотивація теми та завдань заняття гуртка
Керівник гуртка:
- На минулому занятті ми говорили, що рослини оточують людину постійно, що вони дають їй  їжу, забезпечують киснем, очищують повітря від пилу та шкідливих речовин, надають прохолоду у жаркий день, радують око гарними пейзажами і дарують чудові аромати.
Ви наводили приклади, скільки радості і гордості приносять рослини турботливим людям своїми екзотичними квітами, плодами, розкішним виглядом.
Про те, які квіти допомагають позбавитись від шкідливих речовин у помешканні людини нам розкажуть екологи та презентують свої дослідження.

III. Основна частина заняття
1. Презентація проектів, що супроводжуються показом слайдів та рослин   
    (орієнтовна презентація)
1-й еколог:
- Починаючи дослідження,  я вирішила з’ясувати, звідки беруться у наших будинках шкідливі хімічні речовини та які наслідки вони мають на здоров’я людини. Результати своєї роботи я хочу вам презентувати.  
  Так, помешкання сучасної людини - заповнене і сучасною електротехнікою, обладнане меблями, має покриття із синтетичних матеріалів. Все це шкідливо впливає на її здоров’я. Не сприяють оздоровленню повітря в помешканні і кондиціонери. В повітрі, яке проходить через фільтри, кількість благотворних іонів знижується до 90 %. 
  Цей негативний вплив з часом накопичується і виражається у так званому “синдромі закритих помешкань”. Як наслідок - людину супроводжують  часті головні болі, слабкість, недомагання, алергічні захворювання. ¹
1.  Д.Г. Хессайон. Перевод с англ. О.И.Романовой. Все о комнатных растениях.  Москва. Кладезь-Букс. 2001г.

2-й еколог:
- Ми знаємо, що хімічні речовини шкідливо впливають на здоров’я людини. В своїй пошуковій роботі я з’ясувала, що цей шкідливий вплив можуть зменшити звичайні кімнатні рослини.
  Наприклад фенол, який виділяється полімерними матеріалами та меблями, виготовленими із ДСП, поглинають такі рослини, як спатіфіллум, сінгоніум. Ці ж рослини, а також монстера, філодендрон, фікус Бенджаміна, драцена, плющ, нефролепіс (папоротник) накопичують в собі одне з самих токсичних речовин у домі – формальдегід, який потрапляє в повітря помешкань від полімерних матеріалів та меблів із ДСП.  Чемпіоном серед кімнатних рослин – очисників виявився скромний хлорофітум хохлатий. Декілька рослин цієї квітки достатньо, щоб повністю очистити повітря від формальдегіду у помешканні середньої площі. За 24 години ця рослина позбавляє помешкання від мікробів та на 80 % очищує повітря на кухні від окису вуглецю, який виникає в результаті роботи газової плити. Гарно допомагає хлорофітуму в очищенні повітря також традесканція.    
3-й еколог:
- Опрацювавши літературу, я зясувала, за допомогою яких ще рослин можна зменшити вплив шкідливих речовин на здоровя людини.
  Так аспарагус поглинає важкі метали. Антуріум, хризантема кущова, фікус Бенджаміна, драцена, азалія знищують аміак. Звичайна герань вбиває стафілококи і стрептококи, але вирощування її у квартирі може призвести до алергічних реакцій, також вона шкідлива для людей - астматиків. Безщадно борються з бактеріями та мікробами аглаонема,  діффенбахія, гібіскус (китайська роза), каланхое, хвойні та цитрусові рослини. Фікуси очищують повітря в помешканні від таких шкідливих речовин, як бензол, толуол, ксилол.
  Усі рослини зменшують сухість повітря та уловлюють пил, особливо опушені. Якщо постійно змивати з рослин пил, то повітря у кімнаті стане чистішим  на 40 %. 
  Тому наша група екологів вважає, що найвище призначення рослин полягає не тільки в тому, щоб радувати наше око квітами, а й очищувати повітря. Здорові кімнатні рослини оздоровлюють і нас. ²

2.  Д.Г. Хессайон. Перевод с англ. О.И.Романовой. Все о комнатных растениях. Москва. Кладезь-Букс. 2001г.
Керівник гуртка:
-           Отже, ми з’ясували, що кімнатні рослини в наших помешканнях – це не тільки гарно, але вони і вкрай  необхідні для нашого здоров’я.
  Також на минулому занятті гуртка ми говорили, що квіткових рослин у квітникарстві дуже велика кількість. Як же правильно вибрати рослини для різних кімнат нашого помешкання? З цим питанням нам допоможуть розібратись дизайнери інтер’єрів.          
2. Розташування кімнатних рослин в інтер’єрі помешкання
1-й дизайнер:
- Свою майбутню професію я повязую з дизайном інтерєрів. Тому з цікавістю досліджувала питання про розташування рослин у різних кімнатах. І я хочу з вами поділитись своїми спостереженнями.
  Для того, щоб кімната мала гармонійний, закінчений вигляд, колір квітів та листків декоративних рослин в ній повинні доповнювати кольори обстановки або контрастувати з ними.
  При купівлі рослин потрібно враховувати, в яких умовах вони будуть знаходитись у вашому домі.
  Я хочу запропонувати декілька порад, які допоможуть вам при виборі квітів для вашого помешкання.
Поради дизайнера
(розповідь супроводжується показом рослин)
1. Якщо у вас прохолодні, затемнені кімнати, вам підійдуть аспідістра, папоротники, маранта, філодендрон.
2. У світлих, але не сонячних кімнатах гарно будуть себе почувати фуксія, монстера, тетрастигма (кімнатний виноград), сциндапсус.
3. На сонячній стороні у вікна можна розташувати пеларгонію, сенполію, кактуси та інші сукуленти.
4. Якщо кімната велика, простора, то в ній можна створити зелений куточок – сад, де знайдуть своє місце деревні рослини такі, наприклад, як фікус, драцена, диффенбахія, пальми, цитрусові.
2-й дизайнер:
- А я хочу презентувати вам свою роботу про рослини, якими можна прикрасити гостьову кімнату.       
- Гостьова кімната – це місце, де збирають і розташовують самі гарні та дорогі квіти. В нарядній кімнаті потрібні рослини з великими листками. Не потрібно розташовувати рослини по всій кімнаті. Краще створити 2-4 зелених острівки. Для них підійдуть такі квіткові рослини, як пальма, драцена, цитрусові, аспідістра, маранта, хлорофітум, папороті, традесканція; рослини, які тривалий час радують нас своїм цвітінням, такі наприклад, як сенполія, бегонія, зігокактус, хризантема кущова, фуксія, азалія. Ці квіти у квіткових композиціях розташовують ярусами.
  Такі композиції можна створювати за допомогою піддонів, кашпо різної форми. Також, час від часу, можна змінювати рослини або переставляти їх місцями. Разом з квітковими композиціями буде змінюватися і вигляд вашої вітальні.
  В гостьовій кімнаті можна використовувати і поодинокі деревні рослини, які знайдуть своє місце біля каміна, поблизу вікна або дверей.
  Я опрацювала ряд літературних посібників (виставка літературних посібників по створенню квіткових композицій) і створила свою квіткову композицію для гостьової кімнати.
3-й дизайнер:  
- А моїм завданням було визначити рослини, які можна розмістити на кухні. Виявилося, що не всі квіти можуть гарно себе почувати поблизу газових плит та при постійній зміні температури повітря. Врахувавши все,  про що дізналась, я створила квіткову композицію для кухні.
(дизайнер пропонує  перегляд рослин та створеної композиції для кухні)
  Так, пом’якшити атмосферу кухонного інтер’єру допоможуть оригінальні листяні рослини, які гарно переносять спеку та вологість, наприклад, фікус каучуконосний, плющ, хлорофітум, традесканція, маранта. На підвіконні можна розташовувати сенполію, кактуси. Також на підвіконні кухні можна вирощувати різні пряні трави  такі, як петрушку, базилік та мініатюрні овочі, наприклад, кімнатні томати.
  Але потрібно пам’ятати, що газ забиває пори листків та призводить до хвороб і загибелі рослин. Тому квіти краще тримати подалі від газової плити або центрального опалення.
4-й дизайнер:
- А я презентую свої квіткові композиції для спальні та ванної кімнати.       
У спальні рослини розміщують дуже рідко. Але саме в ній можна створити тільки свій   неповторний куточок. Для такої кімнати підійде як поодинока рослина, так і композиція з 2-3 квітів. Краще всього використовувати нефролепіс (папоротник), карликовий фікус, диффенбахію, різновиди пальмових рослин.
  В кожному помешканні є кімната, з якої людина розпочинає свій день – це ванна кімната. Рослини, які ми вирощуємо у ванній кімнаті повинні бути вологолюбиві – це такі, як монстера, філодендрон, нефролепіс (папоротник), бегонія, хлорофітум, виноградний плющ. Також, щоб квіти не загинули, у ванній кімнаті повинно бути достатньо світла.
5-й дизайнер:
- Для своїх досліджень я вибрав підвіконня, бо воно є ідеальним місцем для квітів, які полюбляють світло. На підвіконні можна виставити композиції, можна замаскувати раму рослинами, які плетуться, можна виставити квіти в оригінальних вазонах. Але треба памятати, що різні пори року мають різний рівень освітлення. Тому квіти, можливо, треба буде переміщувати у більш затемнене місце. Для вікон підійдуть рослини з невеликими листками такі, як синполія, гіацинти, цикламени, хлорофітуми, нефролепіси, композиція із кактусів та інші. Багато окремих горщиків з рослинами можуть викликати труднощі, коли прийде час мити вікна. Набагато краще, коли квіти зібрані в одному великому контейнері.
 Керівник гуртка:
- Ми почули дуже цікаву інформацію про розташування кімнатних рослин, переглянули запропоновані вами композиції квіткових рослин для різних типів кімнат, а також рослин, якими можна прикрасити підвіконня. Отже дякую дизайнерам інтер’єрів за цікаву та змістовну інформацію.
  Ми з вами знаємо, що більшу частину дня людина проводить по-за межами свого помешкання: діти – у школі, дорослі – у приміщеннях, де працюють.
 Квітникарі досліджували  питання: Як вирощуються квіти у школі?
1-й квітковод:
- Завданням нашої групи було зясувати, які рослини прикрашають приміщення нашої школи.
  Ми дослідили, що кожна класна кімната, за допомогою квітів, є неповторною. Квіти створюють затишок, наповнюють кімнату позитивною енергією і поглинають негативну. В нашій школі, на початку нового навчального року, проходить конкурс на краще озеленення класної кімнати. Всі учні намагаються прийняти у ньому участь, а також приймають участь у озелененні шкільних коридорів, фойє школи. Робота по озелененню школи не припиняється протягом всього року: учні поливають, оприскують, видаляють засохлі листки, підживлюють, а навесні пересаджують квіти. Якщо ви здійсните подорож нашою школою, то отримаєте велике задоволення від наших зелених куточків.
   Та окрім вирощування рослин у приміщенні школи ми займаємось вирощуванням квітів на шкільних квітниках. До нас, гуртківців, звертаються учні школи за консультацією:
- Які квіти краще посадити на клумбі?
- Як створити на клумбі квіткову композицію?
  Тому ми, із задоволенням, допомагаємо їм порадою.
  Підсумком роботи нашої групи став фотоальбом, де ви можете побачити, як учні школи створюють класні зелені куточки та, як доглядають за квітами у класах та на пришкільних квітниках.
(квітковод пропонує  переглянути фотоальбом Живі куточки моєї школи)
Керівник гуртка:
- Отже, ми почули і бачимо з фотокарток, що в нашій школі робота по озелененню класних кімнат та пришкільних ділянок ведеться протягом усього року.
 Давайте переглянемо слайди квіткових композицій по різним типам кімнат.
(перегляд слайдів з коротким коментарем членами гуртка)
IV. Підсумок заняття
Керівник гуртка:
- На наступному занятті ми продовжимо з вами вивчати рослини у нашій школі та навчимось правильно доглядати за кімнатними рослинами.
  

Година спілкування "Збережемо пам’ять про подвиг"

Тема. Збережемо пам’ять про подвиг
Мета: поглибити знання учнів про героїчне минуле нашого народу, допомогти усвідомити велич подвигу у Великій Вітчизняній війні, виховувати в учнів шану і повагу до тих, хто ціною свого життя здобув перемогу.
Обладнання:  святково прибраний клас, виставка літератури про війну, плакати.
Хід заходу
«Знов білим цвітом вкрилися сади,
І знов приходить свято Перемоги…»

Чимало свят дарує нам весна,
Як в рідний дім повернення з дороги.
Та є найбільш хвилюючим для нас –
Велике свято Перемоги.

Це свято не затьмариться в віках,
В цей день завжди нестимуть люди квіти.
Не обміліє пам’яті ріка
В серцях нащадків буде вічно жити.
Епіграф заходу: «Тільки той, хто пам’ятає минуле – вартий майбутнього»
І.  Організаційний момент.
ІІ.Основна частина
Вступне слово вчителя:
- Свято Перемоги – це найбільш хвилююче свято, воно не затьмариться у віках. У цей день люди завжди несуть квіти на могили загиблих воїнів та на могилу Невідомому солдату. Це вдячність воїнам, які здобули Перемогу у Великій Вітчизняній війні.
(Учні зачитують приготовані заздалегідь вислови)
«Вічна слава солдату – герою
І солдату без нагород,
Хто загинув хоробро у бою,
Захищаючи рідний народ»
«І, хай як далеко від дому бійця не сховала земля,
Солдатів нема невідомих, батьків невідомих нема»
Учень:
За цвіт життя  завдячує народ полеглим і посивілим солдатам»
Солдатські портрети на вишитих крилах пливуть.
І доки є пам’ять в людей і живуть матері,
Допоки й сини, що спіткнулись об кулі, живуть.
Учень:
Пам’ятайте, друзі, цих людей довіку,
Тих, хто повернувся і поліг в боях.
І вклонімось всі ми низько до землі їм,
Квітами устелим їх тернистий шлях.
Вчитель:
День Перемоги - цей день назавжди залишиться для нас затьмареним від гіркоти втрат і осяяний сонцем Перемоги. Його наближували, як могли, люди, котрим було дуже нелегко у ті воєнні роки. У довічному боргу наше покоління і перед тими ветеранами війни, кому пощастило пройти крізь битви і дожити до світлого Дня Перемоги. Все менше залишається їх живими. Даються взнаки і опалена війною молодість, і сирі окопи та бліндажі, голод і холод, хвороби та  рани. Їхні груди вкриті медалями, на скронях – сивина. Але вони пам’ятають ті страшні часи, хоч часто їм і не хочеться про них згадувати. Неможливо позбутися нав’язливої жахливої думки: а прийде ж день, коли піде з життя останній з цих літніх людей з орденами. Піде у вічність, понесе з собою живі спогади. Що ж залишиться після них? А залишиться Пам’ять, світла пам’ять про незабутніх героїв.
Учень:
 Мільйонам людей назавжди врізався в пам’ять перший день Великої Вітчизняної війни. Чорною тінню фашистської навали, димом пожеж, смертю і руїнами звалився він на наш народ. І враз неділя 22 червня 1941 року, мирний день відпочинку, обернувся довгими роками страждань.
Учень:
- Спинись, проклятий супостате,
На світ ввостаннє подивись:
За тіло матері розп’яте
Сини на пару піднялись!
У бій за наші ниви,
За ясний сміх дитячий,
За юний спів щасливий,
За славний труд гарячий.
Вперед, полки суворі,
Під прапором свободи,
За наші ясні зорі,
За наші тихі води.
Учень:
Сонце палило нестерпно,
Гнулось садове гілля:
Падали яблука в серпень,
Глухо стогнала земля.
Рвали снаряди їй груди,
Всюди гриміла війна,
Падали скошені люди.
Їх не щадила війна.
Учень:
Мільйони людей забрала Велика Вітчизняна війна. Це важко усвідомити, адже смерть однієї людини – це трагедія. А коли мільйони?... Загиблим не болить. У живих продовжують кровоточити рани: у ветеранів, які втратили своїх друзів однополчан, рідних і близьких, душі, які простріляні похоронками, у рано посивілих дітей війни, які не побачили своїх батьків і пережили пекло окупації.
Учитель:
Війна нагадує про себе тисячами обелісків і братських могил. Вони – святиня нашої пам’яті.

Учень:
- До обеліска я в задумі стану,
До сивини своєї на путі.
Скажу „спасибі” тихо ветерану,
Що вдруге народив мене в житті.
На картах не знайти мої дороги –
Мій бойовий, мій босоногий шлях.
За вбитим батьком йшов до перемоги
Траншеями по спалених полях.
Сльоза зорі стоїть над обеліском,
Сховавши клопоти людські і сни.
Сьогодні треба поклонитися всім низько,
Усім хто не прийшов з війни!
 (Перегляд слайдів «Пам’ятники героям війни у нашому місті»)
Учень:
У війни не жіноче обличчя. Адже скільки жінок, юних дівчат виносили на своїх тендітних плечах поранених, збивали ворожі літаки, були снайперами, виконували чоловічу роботу в тилу ворога.
Учень:
Дівчина в сірій шинелі,
В куцих, простих чобітках
Йшла, де взривались шрапнелі,
Йшла з автоматом в руках.
Дівчата в бої йшли крізь ночі,
З калюж умивались дощем,
Їм бачились коси дівочі
Під грізним гарматним вогнем.
Недобрії очі лякали,
І танків боялись в бою.
Але, як мужчини, вмирали,
Землю обнявши свою.
Учень:
А скільки їх було в партизанських загонах. Вони ходили в розвідку, лікували ранених, забезпечували зв’язок з Великою землею і часто гинули, не проронивши ні слова в руках фашистських катів. Скільки матерів, сестер, коханих чекали і не дочекалися своїх синів, братів, чоловіків. У народі недаремно кажуть, що час не владний над материнським горем. І скільки б не минуло років і десятиліть від того недільного ранку, коли пролунало страшне слово „війна”, вони ніколи не принесуть спокою матерям, діти яких віддали найдорожче – життя у боротьбі з фашистськими загарбниками.
Учень:
- До тебе, людино, звертаюсь:
Залиш на хвилинку щоденні турботи.
З собою побудь у глибокій скорботі,
Згадай чоловіка, товариша, брата,
Дружину, сестру чи посивілу матір.
Учень:
У тиші урочистій до Пам’яті йдем,
Що в серці відлунює грізно.
У святому мовчанні над вічним вогнем
Учитель:
Перед трагічною хвилиною мовчання
Словами говорити неможливо.
Оця хвилина більше там розкаже,
Ніж тисячі, а чи мільйони слів.
Солдатів подвиг, про який сьогодні
Дізнались ми, не вимовить словами,
А тільки серцем можна це сказати,
Але воно, нажаль, не має мови,
Лиш має біль. І тому я прошу
Солдатів пам’ять вшанувати мовчанням.
(Учні читають свої вірші, написані до Дня Перемоги)
9 Травня
Дев’яте Травня – велика дата –
Це Перемоги світле свято
Загиблих і живих солдат
Великої війни. Ми, діти миру,
Назавжди запам’ятаємо їх вчинки
Уроки мужності, підтримки.
Безмежна вдячність їм і слава,
Любов дітей та їх повага.
                                   Примакіна Світлана, учениця ЗОШ № 6 м. Синельникового
Солдати
Вони захищали в кривавій війні
Свою Батьківщину, свою рідну мову.
І ми б жили у свті навіки слабкі,
Якби не дістали вони Перемогу.
                                   Іскра Дар’я
Подяка воїнам
Дякуємо тим, хто захищав країну,
Рідну землю – неньку, всим низький уклін.
Ми не хочемо, щоб війни були в нашій країні
Рідну землю – захистим.
                                  Бровенко Максим, учень ЗОШ № 6 м. Синельникового

Праздник 9 Мая
Старый воин у братской могилы грустит,
О погибших друзьях вспоминая.
Сколько ж их полегло, чтобы был на земле,
Светлый праздник, 9 Мая.
                                   Давидкіна Анна, учениця ЗОШ № 6 м. Синельникового
ІІІ. Підсумок заходу
Вчитель:
         Ми віддаємо данину пам’яті й любові визволителям рідної землі. Земний уклін і безмежна шана тим, колишнім воїнам, за все, що довелося їм винести пережити у ті страшні роки війни.
Україна! За її мир і спокій полягли мільйони. Війні не бути.
(Учні вивішують на дошку плакат)
«Нехай панує мир! І ми про це подбаємо», « Ніхто не забутий, ніщо не забуто…»

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
      Друковані джерела:
 1. Середюк Г.М. Педагогічний пошук класного керівника – Т. : Навч. Книга –  
     Богдан. – 2002.
 2. Архипенко Л.М. Класний керівник: грані пошуку і творчості – Д. : Промінь. –
     2004
 3. Бех І. Д. Виховання особистості (у двох книгах). – К. : Либідь, 2003. – Т. 2. –
     342 с.
 4. Вишневський О. І. Сучасне українське виховання: Педагогічні нариси /
     О. І. Вишневський. – Львів, 1996. – 238 с.
 5. Коберник О. М. Теорія і методика психолого-педагогічного проектування
     виховного процесу в школі : навч.-метод. посібник / О. М. Коберник. –
     К. : Наук. світ, 2001. – 182 с.
 6. Бех І. Д. Важливі аспекти у сучасному вихованні /І.Д.Бех // Світ виховання. ––
     2007. –– № 5.
 7. Бех І. Д. Виховання особистості (у двох книгах). – К. : Либідь, 2003. – Т. 1. –   
     278 с.
Джерела Інтернетресурсу:
http://oipopp.edsp.net/component/option,cometod/metodTask,metodDetails/catid,901
http://yrok.at.ua/load/vikhovna_robota/vikhovni_zakhodi/12
http://sd.net.ua/2009/11/05/patrotichne_vikhovannja_v_ukran_ctan__perspektivi.html
http://school151.edu.kh.ua/novini_shkoli/id/187






Година спілкування . Права людини – мої права

Тема.  Права людини – мої права
Мета: опрацювати Загальну декларацію прав людини як основу поведінки в різних життєвих ситуаціях; виховувати пошану до людської особистості.
Обладнання: плакат «Декларація про права людини», Конституція України, Декларація ООН про права дитини.
Хід заходу
І. Організаційний момент

ІІ. Основнв частина
Вчитель:
- Діти, на дошці ви бачите зашифровану тему нашої години спілкування. Спробуємо її прочитати.
                                                                        
ни            Пра                     ва                     ди                       лю
        
-  Отже сьогодні ми поговоримо про  права людини. 
- Діти, кожна держава повинна піклуватись про своїх громадян: про чоловіків і жінок, багатих і бідних; про людей усіх національностей; людей з будь – яким кольором шкіри; а також про маленьких громадян. У кожній демократичній державі є  Конституція, яка захищає людину, гарантує її права.
Конституція – Основний Закон будь – якої держави. У ній записані усі правила, з якими повинні жити люди цієї країни. І правила ці ні в якому разі не можна порушувати! За допомогою Конституції держава піклується про своїх громадян.
(Перегляд слайдів)
Загальна декларація прав людини, прийнята 64 роки тому Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року, вона стала важливим кроком міжнародного співтовариства у визнанні глобальної проблеми з прав людини.
10 грудня  відзначається Міжнародний день прав людини.
Права людини – це особисті цінності  людини у її відносинах з іншими людьми і державою.
У Загальній декларації прав людини визначено основні права і свободи людини:
(Перегляд слайду)
ГРОМАДЯНСЬКІ (особисті) – право на життя, свободу, особисту недоторканість, свободу від тортур і рабства.
Стаття 1. - Усі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та
                  правах. Вони наділені розумом і совістю і повинні діяти
                  стосовно один до одного в дусі братерства

ПОЛІТИЧНІ свобода слова, право брати участь у державному житті, свобода мирних зборів.
Стаття 18. Кожна людина має право на свободу думки, совісті і релігії.
Стаття 19. - Кожна людина має право на свободу переконань і на вільне їх виявлення.
Стаття 20. - Кожна людина має право на свободумирних зборів і обднань.

ЕКОНОМІЧНІ, СОЦІАЛЬНІ, КУЛЬТУРНІ – право на працю, на гідний рівень життя, на освіту і свободу культурної діяльності.
Стаття 26. – Кожна людина має право на освіту
Стаття 27. – Кожна людина має право вільно брати участь у культурному житті суспільства.
Вчитель:
- У малих громадян є своя «Декларація прав дитини».
(Перегляд слайду)
20 листопада 1989 року Генеральною Асамблеєю ООН прийнята Конвенція ООН про права дитини, яка свідчить про те, що держава забезпечує дитині захист і піклування.

В Україні Конвенція ООН про права дитини набула чинності  з 27 вересня 1991 року.
Вчитель:
- Конвенція про права дитини (1989 р.) — універсальний міжнародний документ, обов’язковий для всіх держав, які його підписали. Конвенція гарантує права дитини в цілому. У ній визначені нормативні документи з охорони дитинства, гарантії світового співтовариства із забезпечення розвитку освіти, вільного вибору професії. Конвенція про права дитини вводить в обіг гуманістичні світоглядні поняття: особисті, громадянські, політичні, соціальні й культурні права дітей. У документі подано визначення дитини як людини до 18-ти років, якщо згідно із законами своєї країни вона не досягла повноліття раніше встановленого віку. У ньому зазначено, що необхідно надати пріоритет усім видам діяльності, спрямованим на благо дитини.
Цей документ містить 10 принципів, які визначають:
 - права мають визнаватися за всіма дітьми без будь-яких винятків і без відмінностей чи дискримінації за ознакою раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних та інших переконань, національного й соціального походження, майнового стану, народження й іншої обставини;
- дитині законом повинні бути забезпечені соціальний захист, можливості та сприятливі умови для фізичного, розумового, морального, духовного, соціального розвитку в умовах свободи й гідності здоровим і нормальним шляхом;
- право дитини на ім’я і громадянство від народження;
- право на користування благами соціального забезпечення;
- право на освіту і піклування неповноцінних у фізичному або соціальному відношенні дітей;
- право на повний та гармонійний розвиток особи за умов любові й розуміння, відповідальності батьків та особливого піклування про дітей органів влади;
- право на здобуття освіти, на першочерговість захисту і допомоги.

-  Тож,  хто така дитина?
-  (Це людина, якій ще не виповнилося 18 років)
(Перегляд слайдів)
Стаття 1. Дитиною є кожна людська істота до досягнення 18-річного віку.
Дитина – це  людська істота до досягнення нею 18-річного віку. Дитина – це  людина, яка зростає. Діти – це  люди на шляху в доросле життя. Всі діти потребують повноцінних умов для розвитку і зростання.
Стаття 2. Повага та забезпечення за кожною дитиною всіх прав, без будь-якої дискримінації
Всі права рівні для кожної дитини, незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, соціального походження. Держава не може порушувати жодне з прав. Держава має активно пропагувати права дитини.
Стаття 3. Забезпечення дитині захисту та піклування, які необхідні для її благополуччя.
Усі дії щодо дитини мають виконуватися в інтересах дитини. Якщо рідні, або ті особи, які несуть відповідальність за дитину,  недбало виконують свої обов’язки, держава має забезпечити дитині належний догляд і піклування.
Стаття 6. Кожна дитина має невідємне право на життя.
Держава визнає той факт, що кожна дитина має невід’ємне право на життя. Держава визнає, що кожна дитина має право на здоровий розвиток.
Стаття 7.   Кожна дитина має право на імя та набуття громадянства.
Кожна дитина після народження має право на ім’я та громадянство. Кожна дитина після народження має право знати своїх батьків і має право на їхнє піклування.
Стаття 9.  Кожна дитина має право не розлучатися з батьками.
Дитина має право жити разом з батьками. Якщо батьки розлучені, дитина має право спілкуватися з обома батьками, за винятком тих випадків, коли це суперечить інтересам дитини.
Стаття 18. Загальна та однакова відповідальність обох батьків за виховання та розвиток дитини.
Батьки несуть рівну відповідальність за виховання дитини. Держава надає батькам належну допомогу у виконанні ними обов’язків стосовно дітей. Держава має забезпечувати належний догляд за дітьми, батьки яких працюють.
Стаття 19. Захист  дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства.
Діти мають право на захист від усіх форм фізичного, психологічного, сексуального насильства та експлуатації як в сім’ї, так і поза нею. Держава має вживати всіх заходів для запобігання насильству щодо дитини. Дитина має право на необхідну підтримку і допомогу.
Стаття 24. Кожна дитина має право на користування найбільш досконалими послугами системи охорони здоров’я.
Держава повинна домагатися повного здійснення цього права. Особлива увага має приділятися:
- зниженню рівня смертності немовлят і дітей;
- наданню необхідної медичної допомоги, зокрема первинної медико-санітарної допомоги;
- наданню достатньої кількості їжі та чистої питної води;
- наданню належних послуг матерям у допологовий та післяпологовий періоди;
- забезпеченню інформацією всіх верств населення щодо здоров’я, харчування дітей, щодо переваг грудного годування, гігієни і санітарії.
Держава має вживати заходів, спрямованих на скасування традиційної практики, що негативно впливає на здоров’я дітей. Важливу роль відіграє міжнародне співробітництво: розвинені країни мають допомагати країнам, що розвиваються.
Стаття 27. Кожна дитина має право на рівень життя, необхідний для її фізичного, розумового та духовного розвитку.
Сюди входить належне харчування, житло, одяг. Батьки несуть відповідальність за забезпечення належного життєвого рівня дитини. Держава має вживати необхідних заходів щодо надання допомоги батькам у здійсненні цього права.
Стаття 28.  Кожна дитина має право на освіту.
Дитина повинна відвідувати школу. Кожна дитина має право на безкоштовну і обов’язкову освіту. Держава повинна забезпечити це право. Держава також має забезпечити доступність середньої та вищої освіти на підставі здібностей кожної дитини. Держава має забезпечувати доступність інформації та матеріалів у галузі освіти та професійної підготовки. Держава повинна вживати заходів щодо зниження кількості учнів, які залишили школу. Держава має вживати всіх необхідних заходів для забезпечення такої шкільної дисципліни, яка ґрунтується на повазі людської гідності дитини. Положення Конвенції ООН про права дитини не мають порушуватися під час уроків. Дуже важливо розвивати міжнародне співробітництво у галузі освіти. Освіта має бути доступною для всіх дітей.
Стаття 31. Кожна дитина  має право на відпочинок та дозвілля.
Діти мають право на дозвілля і розваги. Діти мають право брати участь в іграх, розважальних заходах, а також у культурному житті та займатися мистецтвом.
ІІІ. Практична частина
(Вчитель з учнями обговорюють різні життєві ситуації та разом знаходять можливі шляхи їх вирішення)
IV. Підсумок заходу
Дитя моє, права дитини ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо напевне знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам'ять, порадь і друзям почитать.
Хай прочитають тато й мама, закони всім потрібно знать!
Будь добрим сином чи дочкою, поганим вчинком
не зганьби ти роду власного ніколи.
Люби свою сім'ю і школу, свою Україну люби!
                                                                                             Ірина Жиленко

(Вчитель пропонує  власні думки, щодо заходу, відобразити на своєму настрої)